ZAJĘCIA DLA SENIORÓW-POMAGA NAM ASOS

Nasze działania dla Seniorów rodzin

 

Ośrodek Wspierania Rodziny prowadzony przez Stowarzyszenie Wspierania Rodziny w Bielsku- Białej jest miejscem, gdzie spotykają się Seniorzy, którzy chcą być aktywni i pragną poszerzać swoją wiedzę oraz umiejętności.

Proponujemy interesujące spędzanie wolnego czasu, stwarzamy możliwość nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Przy dobrej kawie i poczęstunku stwarzamy sposobność by miło porozmawiać o życiu i podzielić się odrobiną siebie.  Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach.

 

Od  początku kwietnia powraca Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych – edycja 2018, prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w którym bierzemy aktywny udział. W ramach projektu pt.” Zdrowy, aktywny i bezpieczny Senior” zapraszamy na zajęcia prozdrowotne z lekarzem rodzinnym , kardiologiem, pomologiem oraz fizjoterapeutą. Będą spotkania z dietetykiem, psychodietetykiem i warsztaty kulinarne. W ramach zajęć „ Bezpieczny Senior” organizujemy spotkania z ratownikiem medycznym, pielęgniarką, policjantem. Zachęcamy także do wzięcia udziału w warsztatach twórczych: plastycznych i krawieckich jak również w warsztatach z florystyki i ogrodo-terapii.

W ramach spacerów z kijkami „Nordic Walking” z udziałem instruktora ,oraz podczas wyjścia na basen, zostanie zaprezentowane formy aktywności fizycznej, które mają bardzo wiele zalet zdrowotnych, m.in. odciążają stawy, które zwłaszcza u osób starszych są nadwyrężone i mniej sprawne.

 

Osoby aktywne, w każdym wieku, to zawsze osoby zdrowsze i pełne życia. Aktywność fizyczna, czyli różnego rodzaju ćwiczenia i formy ruchowe poprawiają ruchomość stawów, pomagają w schorzeniach kręgosłupa, usprawniają cały aparat ruchowy i dodają seniorowi siły, która jest bardzo potrzebna w prozaicznych, codziennych czynnościach.

 

Podczas spotkań w Kawiarence u Symeona oraz innych spotkaniach integracyjnych uczestnicy będą mieli okazję do wspólnych spotkań, nawiązania nowych znajomości, wspólnego biesiadowania, wymiany poglądów i doświadczeń życiowych a także podnoszenia wiedzy na tematy kulturalne. Każdy uczestnik będzie mógł się podzielić swoimi osiągnięciami i refleksjami. Na spotkania integracyjnych przewidujemy poczęstunek .

SPOTKANIE W KAWIARENCE U SYMEONA: TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI

W czwartkowe popołudnie 15 lutego w KAWIARENCE U SYMEONA odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z młodymi archeologami, Sylwią i Wojtkiem. Treścią spotkania były tajemnice związane z zamierzchłymi początkami Polski. Badania archeologiczne pomagają w odsłanianiu nieznanych i niejasnych początków państwowości polskiej. Pięknie o tym opowiedzieli Sylwia i Wojtek, młodzi archeolodzy. Ponieważ są członkami historycznej grupy rekonstrukcyjnej, przybyli ubrani w średniowieczne stroje, o których także opowiedzieli. Przynieśli również przedmioty z epoki. Towarzyszył temu pokaz slajdów. Zdjęcia, które zamieszczamy są zachętą do uczestniczenia w podobnych spotkaniach, które nastąpią w przyszłości w naszej KAWIARENCE U SYMEONA. Już teraz zapraszamy. Informacje o kolejnych wydarzeniach pojawią się na naszej stronie internetowej.

   

Zajęcia komputerowe dla osób dojrzałych

Zajęcia komputerowe rozpoczynaliśmy w Ośrodku Wspierania Rodziny pragnąc pomóc osobom, które w swym życiu zawodowym i domowym nie miały okazji do zapoznania się z obsługą i wykorzystaniem komputerów. Zjawisko"wykluczenia komputerowego" dotyczy w największym stopniu ludzi starszych. Do nich w pierwszym rzędzie kierujemy propozycję nauki posługiwania się komputerem w cyklu kilkuosobowych kursów komputerowych dostosowanych do potrzeb i sprawności uczestników.

Prowadzimy również zajęcia warsztatowe przeznaczone dla osób mających kontakt z komputerem, pragnących rozwiązać, trudne dla nich, problemy związane z użytkowaniem sprzętu lub konkretnych programów użytkowych. Pomagamy w wyborze komputera przy zakupie, gdy zgłaszane są takie potrzeby. Przewidujemy ponowne przeprowadzenie warsztatów doskonalenia posługiwania się programem GIMP służącym między innymi do cyfrowej obróbki zdjęć. Warsztaty odbywają się w poniedziałki, kursy prowadzone są we wtorki. Kursy komputerowe, w latach ubiegłych, były współfinansowane z budżetu Gminy Bielsko-Biała w ramach projektu "Aktywni w każdym wieku"

Zapraszamy do galerii zdjęć: